
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tube |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Pitch | 2.54 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Color | Black |
| Gender | Male |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 20 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 2.54 mm |
Stock: 8190
Distributors
pcbx
Unit Price$0.70059
Ext.Price$0.70059
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.70059 | $0.70059 |
| 10 | $0.65652 | $6.56520 |
| 25 | $0.61523 | $15.38075 |
| 50 | $0.57653 | $28.82650 |
| 100 | $0.54027 | $54.02700 |
| 300 | $0.50629 | $151.88700 |
| 500 | $0.47445 | $237.22500 |
| 1000 | $0.44461 | $444.61000 |
| 3000 | $0.41664 | $1249.92000 |
| 5000 | $0.39043 | $1952.15000 |
